Littelfuse 044302.5DR
044302.5DR picture photo
Mfg. Part Number
044302.5DR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC SMD
Datasheet Download
044302.5DR.pdf
Availability of 044302.5DR
QUANTITY
044302.5DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 044302.5DR
Internal Part NumberEIS-044302.5DR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured Product443 Series - 250VAC NANO2® Very Fast-Acting Subminiature
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 443
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t18.13
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.398" L x 0.123" W x 0.123" H (10.10mm x 3.12mm x 3.12mm)
DC Cold Resistance0.035 Ohm