Littelfuse 0448.100MR
0448.100MR picture photo
Mfg. Part Number
0448.100MR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0448.100MR.pdf
Availability of 0448.100MR
QUANTITY
0448.100MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0448.100MR
Internal Part NumberEIS-0448.100MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 448
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00082
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance2.9 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0448.100MR
Related Links0448., 0448.100MR Datasheet, Littelfuse Distributor
0448.100MR Details Description
Related parts for 0448.100MR
JUMPER-H1507TR/A3049A/X 8" datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP RP34L SERIES datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT HR 11POS 2.5MM WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf