Littelfuse 0448.100MR
0448.100MR picture photo
Mfg. Part Number
0448.100MR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0448.100MR.pdf
Availability of 0448.100MR
QUANTITY
0448.100MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0448.100MR
Internal Part NumberEIS-0448.100MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 448
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00082
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance2.9 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0448.100MR
Related Links0448., 0448.100MR Datasheet, Littelfuse Distributor
0448.100MR Details Description
Related parts for 0448.100MR
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 240HQFP datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf
LED PNL IND 8MM GRN 12V SNAP-FIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 620 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5800UF 40V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf