Littelfuse 04481.25MR
04481.25MR picture photo
Mfg. Part Number
04481.25MR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC
Datasheet Download
04481.25MR.pdf
Availability of 04481.25MR
QUANTITY
04481.25MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04481.25MR
Internal Part NumberEIS-04481.25MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Current Rating1.25A
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.90
ApprovalsCSA, UL, PSE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.06619 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04481.25MR
Related Links04481, 04481.25MR Datasheet, Littelfuse Distributor
04481.25MR Details Description
Related parts for 04481.25MR
IC REG BOOST ADJ 20MA SYNC 12DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWING FRAME datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PC BOARD ADAPTOR 2 4MM BOARD datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL RED DIFF datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf