Littelfuse 0451.375MRSN
0451.375MRSN picture photo
Mfg. Part Number
0451.375MRSN
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC 2SMD
Datasheet Download
0451.375MRSN.pdf
Availability of 0451.375MRSN
QUANTITY
0451.375MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.375MRSN
Internal Part NumberEIS-0451.375MRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0425
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.61 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.375MRSN
Related Links0451.3, 0451.375MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.375MRSN Details Description
Related parts for 0451.375MRSN
IC FLASH 2MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
CABLE TIE REL HVY NAT 8.4" datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 70POS datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS 2M datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
DC TO AC INVERTER W/ISOBAR SURGE datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf