Littelfuse 0451.375NR
0451.375NR picture photo
Mfg. Part Number
0451.375NR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0451.375NR.pdf
Availability of 0451.375NR
QUANTITY
0451.375NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.375NR
Internal Part NumberEIS-0451.375NR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0425
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.61 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.375NR
Related Links0451., 0451.375NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.375NR Details Description
Related parts for 0451.375NR
RES SMD 1.21KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 33.33333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE PIN datasheet.pdf