Littelfuse 0451.375NRL
0451.375NRL picture photo
Mfg. Part Number
0451.375NRL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0451.375NRL.pdf
Availability of 0451.375NRL
QUANTITY
0451.375NRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.375NRL
Internal Part NumberEIS-0451.375NRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0425
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.61 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.375NRL
Related Links0451., 0451.375NRL Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.375NRL Details Description
Related parts for 0451.375NRL
CONN HEADER 2POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 16-BIT QUAD/PAR D/A 48-SSOP datasheet.pdf
PROGRAMMER TEACLIPPER/CRYPTO datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf