Littelfuse 0451.400MRL
0451.400MRL picture photo
Mfg. Part Number
0451.400MRL
Brief Description
FUSE BOARD MNT 400MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0451.400MRL.pdf
Availability of 0451.400MRL
QUANTITY
0451.400MRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.400MRL
Internal Part NumberEIS-0451.400MRL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 451
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0484
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.4233 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.400MRL
Related Links0451., 0451.400MRL Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.400MRL Details Description
Related parts for 0451.400MRL
TVS DIODE 90VWM 160VC SMB datasheet.pdf
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SIP datasheet.pdf
SENSOR DARLINGTON TRANSMISSIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT TIN SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 100TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.5W DO204AL datasheet.pdf