Littelfuse 0451.800MRL
0451.800MRL picture photo
Mfg. Part Number
0451.800MRL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0451.800MRL.pdf
Availability of 0451.800MRL
QUANTITY
0451.800MRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.800MRL
Internal Part NumberEIS-0451.800MRL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.271
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.212 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.800MRL
Related Links0451., 0451.800MRL Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.800MRL Details Description
Related parts for 0451.800MRL
IDC CABLE - MKR16K/MC16M/MCG16K datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LS 5.08/09/90 3.5SN OR datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 2.54MM T/H datasheet.pdf