Littelfuse 0451.800MRL
0451.800MRL picture photo
Mfg. Part Number
0451.800MRL
Brief Description
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0451.800MRL.pdf
Availability of 0451.800MRL
QUANTITY
0451.800MRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.800MRL
Internal Part NumberEIS-0451.800MRL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.271
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.212 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.800MRL
Related Links0451., 0451.800MRL Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.800MRL Details Description
Related parts for 0451.800MRL
CAP ALUM 150UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 16VDC 2416 datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC LGY .5X1" (6=6') datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0S UPD78983X datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf