Littelfuse 0451005.MRSN
0451005.MRSN picture photo
Mfg. Part Number
0451005.MRSN
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC 2SMD
Datasheet Download
0451005.MRSN.pdf
Availability of 0451005.MRSN
QUANTITY
0451005.MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451005.MRSN
Internal Part NumberEIS-0451005.MRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t5.566
ApprovalsCSA, METI, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.0125 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451005.MRSN
Related Links045100, 0451005.MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
0451005.MRSN Details Description
Related parts for 0451005.MRSN
TRANS PNP 60V 10A TO-220 datasheet.pdf
ESD HANDLER 8X12-3/4X1-5/8 datasheet.pdf
BKWY HDR 30 SAU 12POS datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 40PSI DIFF 3.3V DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
ER 35C 35#16 PIN RECP datasheet.pdf
10UF 400V 10X20 datasheet.pdf