Littelfuse 045101.6NRL
045101.6NRL picture photo
Mfg. Part Number
045101.6NRL
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
045101.6NRL.pdf
Availability of 045101.6NRL
QUANTITY
045101.6NRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 045101.6NRL
Internal Part NumberEIS-045101.6NRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t1.06
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.058 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)045101.6NRL
Related Links04510, 045101.6NRL Datasheet, Littelfuse Distributor
045101.6NRL Details Description
Related parts for 045101.6NRL
SIREN 10-28VDC 32 TONE datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 9.45K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
PCB TRANS CONN DUAL ROW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf