Littelfuse 045103.5MRSN
045103.5MRSN picture photo
Mfg. Part Number
045103.5MRSN
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 3.5A 125VAC 2SMD
Datasheet Download
045103.5MRSN.pdf
Availability of 045103.5MRSN
QUANTITY
045103.5MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 045103.5MRSN
Internal Part NumberEIS-045103.5MRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.469
ApprovalsCSA, METI, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.02 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)045103.5MRSN
Related Links045103, 045103.5MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
045103.5MRSN Details Description
Related parts for 045103.5MRSN
CONN STRAIN RELIEF COVER 3POS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6POS 1MM 3" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT ROLLER WIRE LD datasheet.pdf
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
HEADER 66POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 12A 250V datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf