Littelfuse 0452.375NRL
0452.375NRL picture photo
Mfg. Part Number
0452.375NRL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0452.375NRL.pdf
Availability of 0452.375NRL
QUANTITY
0452.375NRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0452.375NRL
Internal Part NumberEIS-0452.375NRL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.101
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance1.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0452.375NRL
Related Links0452., 0452.375NRL Datasheet, Littelfuse Distributor
0452.375NRL Details Description
Related parts for 0452.375NRL
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 0.4A SYNC 10USMD datasheet.pdf
HARDWARE - SCREWS 1=100 PCS datasheet.pdf
SNSW 6A+BK 3/16 TLSPBFACTONLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.8A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf