Littelfuse 0452.500MR
0452.500MR picture photo
Mfg. Part Number
0452.500MR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0452.500MR.pdf
Availability of 0452.500MR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0452.500MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0452.500MR
Internal Part NumberEIS-0452.500MR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.24
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.7 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0452.500MR
Related Links0452., 0452.500MR Datasheet, Littelfuse Distributor
0452.500MR Details Description
Related parts for 0452.500MR
TRANS PNP 80V 15A TO220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MODULE SYNTHESIZER BROADBAND datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf