Littelfuse 0452.750NRL
0452.750NRL picture photo
Mfg. Part Number
0452.750NRL
Brief Description
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0452.750NRL.pdf
Availability of 0452.750NRL
QUANTITY
0452.750NRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0452.750NRL
Internal Part NumberEIS-0452.750NRL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.904
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.36 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0452.750NRL
Related Links0452., 0452.750NRL Datasheet, Littelfuse Distributor
0452.750NRL Details Description
Related parts for 0452.750NRL
IDC CABLE - MSC20K/MC20G/MCF20K datasheet.pdf
BOX STEEL BLUE 11.75"L X 11"W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT-23F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 22MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 18A 3.3 MOHM SMD datasheet.pdf