Littelfuse 045201.5MR
045201.5MR picture photo
Mfg. Part Number
045201.5MR
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
045201.5MR.pdf
Availability of 045201.5MR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
045201.5MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 045201.5MR
Internal Part NumberEIS-045201.5MR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t3.65
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.093 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)045201.5MR
Related Links04520, 045201.5MR Datasheet, Littelfuse Distributor
045201.5MR Details Description
Related parts for 045201.5MR
IC FLASH 4MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R I2C TSOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.118 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 11POS .51M datasheet.pdf
RES 619 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 9V datasheet.pdf