Littelfuse 045201.5MRL
045201.5MRL picture photo
Mfg. Part Number
045201.5MRL
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
045201.5MRL.pdf
Availability of 045201.5MRL
QUANTITY
045201.5MRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 045201.5MRL
Internal Part NumberEIS-045201.5MRL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t3.65
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.093 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)045201.5MRL
Related Links04520, 045201.5MRL Datasheet, Littelfuse Distributor
045201.5MRL Details Description
Related parts for 045201.5MRL
CIR BRKR THRM 20A 250VAC datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214BA datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FILTER SAW RF 456.00MHZ SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf