Littelfuse 0453.125MR
0453.125MR picture photo
Mfg. Part Number
0453.125MR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0453.125MR.pdf
Availability of 0453.125MR
QUANTITY
0453.125MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0453.125MR
Internal Part NumberEIS-0453.125MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 453
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00286
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance1.7 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0453.125MR
Related Links0453., 0453.125MR Datasheet, Littelfuse Distributor
0453.125MR Details Description
Related parts for 0453.125MR
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS STR DUAL .163 AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf