Littelfuse 0453.800MR
0453.800MR picture photo
Mfg. Part Number
0453.800MR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0453.800MR.pdf
Availability of 0453.800MR
QUANTITY
0453.800MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0453.800MR
Internal Part NumberEIS-0453.800MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFuses
SeriesNANO²® 453
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.271
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.212 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0453.800MR
Related Links0453., 0453.800MR Datasheet, Littelfuse Distributor
0453.800MR Details Description
Related parts for 0453.800MR
LED MATRIX 5X7 1.5" 660NM SRD CC datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN-LEAD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 11CH 20-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 19 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
UL RATED CABLE TIE 18LB. 4" datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf