Littelfuse 045401.5NR
045401.5NR picture photo
Mfg. Part Number
045401.5NR
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
045401.5NR.pdf
Availability of 045401.5NR
QUANTITY
045401.5NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 045401.5NR
Internal Part NumberEIS-045401.5NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 454
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t3.65
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.093 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)045401.5NR
Related Links04540, 045401.5NR Datasheet, Littelfuse Distributor
045401.5NR Details Description
Related parts for 045401.5NR
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRL PROGR TRPL PLL CLK 20QSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 28A PPAK 1212 datasheet.pdf