Littelfuse 045401.5NR
045401.5NR picture photo
Mfg. Part Number
045401.5NR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
045401.5NR.pdf
Availability of 045401.5NR
QUANTITY
045401.5NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 045401.5NR
Internal Part NumberEIS-045401.5NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 454
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t3.65
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.093 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)045401.5NR
Related Links04540, 045401.5NR Datasheet, Littelfuse Distributor
045401.5NR Details Description
Related parts for 045401.5NR
TRANS NPN 350V 0.5A SOT-89 datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.31V SC-70-3 datasheet.pdf
MT-RJ TO ST LAUNCH LEAD datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SOD123 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 60MA RADIAL datasheet.pdf
TYPE4 SFTY LGHT CRTN HT 503MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf