Littelfuse 0459.750UR
0459.750UR picture photo
Mfg. Part Number
0459.750UR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0459.750UR.pdf
Availability of 0459.750UR
QUANTITY
0459.750UR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0459.750UR
Internal Part NumberEIS-0459.750UR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® 459
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, J-Lead
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.155
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.285" L x 0.170" W x 0.120" H (7.24mm x 4.32mm x 3.05mm)
DC Cold Resistance0.175 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0459.750UR
Related Links0459., 0459.750UR Datasheet, Littelfuse Distributor
0459.750UR Details Description
Related parts for 0459.750UR
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC CLK GEN PCI/PCI-X 64-LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MMIC POWER AMP DIE 1=2PCS datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf