Littelfuse 045901.5ER
045901.5ER picture photo
Mfg. Part Number
045901.5ER
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
045901.5ER.pdf
Availability of 045901.5ER
QUANTITY
045901.5ER Order Process
Ship out your order
Specifications of 045901.5ER
Internal Part NumberEIS-045901.5ER
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® 459
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, J-Lead
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.65
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.285" L x 0.170" W x 0.120" H (7.24mm x 4.32mm x 3.05mm)
DC Cold Resistance0.08 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)045901.5ER
Related Links04590, 045901.5ER Datasheet, Littelfuse Distributor
045901.5ER Details Description
Related parts for 045901.5ER
CONN RECEPT CPC 37POS REV SER 1 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .250 RTANG TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 8 (Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOEIAJ datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
LRGE DIG RK SW -M02- LNNS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf