Littelfuse 0460.750UR
0460.750UR picture photo
Mfg. Part Number
0460.750UR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0460.750UR.pdf
Availability of 0460.750UR
QUANTITY
0460.750UR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0460.750UR
Internal Part NumberEIS-0460.750UR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® 460
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, J-Lead
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.76
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.285" L x 0.170" W x 0.120" H (7.24mm x 4.32mm x 3.05mm)
DC Cold Resistance0.497 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0460.750UR
Related Links0460., 0460.750UR Datasheet, Littelfuse Distributor
0460.750UR Details Description
Related parts for 0460.750UR
IC REG LDO 3.3V 5A TO220-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ TO220 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 480MA 270 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 70NS 44TSOP datasheet.pdf
TIP CT5C6 SOLDERING 3 2MM datasheet.pdf