Littelfuse 0466.500NR
0466.500NR picture photo
Mfg. Part Number
0466.500NR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 500MA 63VAC/VDC
Datasheet Download
0466.500NR.pdf
Availability of 0466.500NR
QUANTITY
0466.500NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0466.500NR
Internal Part NumberEIS-0466.500NR
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSlimLine™ 466
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.006
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance0.248 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0466.500NR
Related Links0466., 0466.500NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0466.500NR Details Description
Related parts for 0466.500NR
CONN FFC VERT 16POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER PICMICRO DIP40/QFP80 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 150 OHM 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 8.6VWM 14.5VC DO15 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM 0402 datasheet.pdf