Littelfuse 04661.25NR
04661.25NR picture photo
Mfg. Part Number
04661.25NR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.25A 63VAC/VDC
Datasheet Download
04661.25NR.pdf
Availability of 04661.25NR
QUANTITY
04661.25NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04661.25NR
Internal Part NumberEIS-04661.25NR
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSlimLine™ 466
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.064
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance0.059 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04661.25NR
Related Links04661, 04661.25NR Datasheet, Littelfuse Distributor
04661.25NR Details Description
Related parts for 04661.25NR
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 2W datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 44POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf