Littelfuse 0467.250NRHF
0467.250NRHF picture photo
Mfg. Part Number
0467.250NRHF
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 250MA 32VAC/VDC
Datasheet Download
0467.250NRHF.pdf
Availability of 0467.250NRHF
QUANTITY
0467.250NRHF Order Process
Ship out your order
Specifications of 0467.250NRHF
Internal Part NumberEIS-0467.250NRHF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series467
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0030
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
DC Cold Resistance0.545 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0467.250NRHF
Related Links0467.2, 0467.250NRHF Datasheet, Littelfuse Distributor
0467.250NRHF Details Description
Related parts for 0467.250NRHF
IC AMP W/SHTDN LP 1GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
LONG PARTITION 5-3/16X16-13/16 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESS IN TOOL 3PRX16COL BCPLANE datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf
OSC MEMS 72.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf