Littelfuse 0472.500MRT1L
0472.500MRT1L picture photo
Mfg. Part Number
0472.500MRT1L
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0472.500MRT1L.pdf
Availability of 0472.500MRT1L
QUANTITY
0472.500MRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0472.500MRT1L
Internal Part NumberEIS-0472.500MRT1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 472
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.1927
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.174 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0472.500MRT1L
Related Links0472.5, 0472.500MRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0472.500MRT1L Details Description
Related parts for 0472.500MRT1L
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 220.0UH SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE,RA-MALE,RA 2M datasheet.pdf
KEX13(A)B B C C datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SOD-123 datasheet.pdf
CONN SATA PLUG 7POS SLD R/A SMD datasheet.pdf