Littelfuse 0472001.NAT1L
0472001.NAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0472001.NAT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0472001.NAT1L.pdf
Availability of 0472001.NAT1L
QUANTITY
0472001.NAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0472001.NAT1L
Internal Part NumberEIS-0472001.NAT1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 472
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.9384
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.078 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0472001.NAT1L
Related Links047200, 0472001.NAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0472001.NAT1L Details Description
Related parts for 0472001.NAT1L
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 434.7VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 341MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 125POS datasheet.pdf
RES 2.9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES 4.12M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf