Littelfuse 047201.5MRT1HF
047201.5MRT1HF picture photo
Mfg. Part Number
047201.5MRT1HF
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047201.5MRT1HF.pdf
Availability of 047201.5MRT1HF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
047201.5MRT1HF Order Process
Ship out your order
Specifications of 047201.5MRT1HF
Internal Part NumberEIS-047201.5MRT1HF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 472
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.4081
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.039 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047201.5MRT1HF
Related Links047201., 047201.5MRT1HF Datasheet, Littelfuse Distributor
047201.5MRT1HF Details Description
Related parts for 047201.5MRT1HF
IC SW ANLG CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
COPPER MECH LUG 1 HOLE STRAIGHT datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X51MM 230VAC datasheet.pdf