Littelfuse 047201.5NAT1L
047201.5NAT1L picture photo
Mfg. Part Number
047201.5NAT1L
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047201.5NAT1L.pdf
Availability of 047201.5NAT1L
QUANTITY
047201.5NAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 047201.5NAT1L
Internal Part NumberEIS-047201.5NAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesPICO® II 472
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.4081
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.039 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047201.5NAT1L
Related Links047201, 047201.5NAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
047201.5NAT1L Details Description
Related parts for 047201.5NAT1L
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SERVER CABINET 19" 26U BLACK datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 63MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf