Littelfuse 047201.5NRT1L
047201.5NRT1L picture photo
Mfg. Part Number
047201.5NRT1L
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047201.5NRT1L.pdf
Availability of 047201.5NRT1L
QUANTITY
047201.5NRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 047201.5NRT1L
Internal Part NumberEIS-047201.5NRT1L
Standard Package5,000
SeriesPICO® II 472
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.4081
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.039 Ohm