Littelfuse 04732.25MAT1L
04732.25MAT1L picture photo
Mfg. Part Number
04732.25MAT1L
Brief Description
FUSE BOARD MNT 2.25A 125VAC/VDC
Datasheet Download
04732.25MAT1L.pdf
Availability of 04732.25MAT1L
QUANTITY
04732.25MAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 04732.25MAT1L
Internal Part NumberEIS-04732.25MAT1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 473
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.25A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t9.28
ApprovalsCSA, PSE, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.063 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04732.25MAT1L
Related Links04732., 04732.25MAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
04732.25MAT1L Details Description
Related parts for 04732.25MAT1L
MODULE SCR/DIODE 105A 240VAC datasheet.pdf
LCD 8-CHAR 14-SEG 0.275" REFL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf