Littelfuse 047601.6MR
047601.6MR picture photo
Mfg. Part Number
047601.6MR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 250V 1.6A
Datasheet Download
047601.6MR.pdf
Availability of 047601.6MR
QUANTITY
047601.6MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 047601.6MR
Internal Part NumberEIS-047601.6MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured ProductFuses SMT Protect LED Lighting 470 & 476 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²®476
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 300A DC
Melting I²t0.62
ApprovalscURus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.0825 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047601.6MR
Related Links04760, 047601.6MR Datasheet, Littelfuse Distributor
047601.6MR Details Description
Related parts for 047601.6MR
IC SWITCH BUS 24BIT FET 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CRIMP TOOL FOR RG 174 & MINI C datasheet.pdf
ANT YAGI 12ELEM 450-470MHZ GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
LPP 5.00/90/22 BK datasheet.pdf
PAC-M340-RV24-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL SMD datasheet.pdf