Littelfuse 0477.500MXEP
0477.500MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0477.500MXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 500MA 500VAC 400VDC
Datasheet Download
0477.500MXEP.pdf
Availability of 0477.500MXEP
QUANTITY
0477.500MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0477.500MXEP
Internal Part NumberEIS-0477.500MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured Product477 Series Fuse
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series477
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC400V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 1.5kA DC
Melting I²t0.3
ApprovalscULus, SEMKO
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance1.0559 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0477.500MXEP
Related Links0477.5, 0477.500MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0477.500MXEP Details Description
Related parts for 0477.500MXEP
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS HIGH 7PPM datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf