Littelfuse 0477.500MXP
0477.500MXP picture photo
Mfg. Part Number
0477.500MXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 500MA 500VAC 400VDC
Datasheet Download
0477.500MXP.pdf
Availability of 0477.500MXP
QUANTITY
0477.500MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0477.500MXP
Internal Part NumberEIS-0477.500MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured Product477 Series Fuse
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series477
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC400V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 1.5kA DC
Melting I²t0.3
ApprovalscULus, SEMKO
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.0559 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0477.500MXP
Related Links0477., 0477.500MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0477.500MXP Details Description
Related parts for 0477.500MXP
CAP THIN FILM 18PF 50V 0603 datasheet.pdf
CBL DVI(24+5) CON 3' 28 AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2917 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 5% 16VDC 0603 datasheet.pdf
CA-COMB 14S PLUG DUST CAP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf