Littelfuse 0481003.HXM
0481003.HXM picture photo
Mfg. Part Number
0481003.HXM
Brief Description
FUSE 125V ALARM IND W/MARK 3A
Datasheet Download
0481003.HXM.pdf
Availability of 0481003.HXM
QUANTITY
0481003.HXM Order Process
Ship out your order
Specifications of 0481003.HXM
Internal Part NumberEIS-0481003.HXM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series481
Fuse TypeNormal Blow
Voltage - Rated125VAC, 125VDC
Current3A
Package / CaseAlarm Indicator
Size / Dimension0.665" L x 0.228" W x 0.772" H (16.90mm x 5.80mm x 19.60mm)
Mounting TypeHolder
ColorBlue
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Melting I²t11.2
DC Cold Resistance0.067 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0481003.HXM
Related Links04810, 0481003.HXM Datasheet, Littelfuse Distributor
0481003.HXM Details Description
Related parts for 0481003.HXM
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 62PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.35A TSOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A SOP8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf