Littelfuse 0481004.HXP
0481004.HXP picture photo
Mfg. Part Number
0481004.HXP
Brief Description
FUSE 4.0A 125V ALARM IND BRN/WHT
Datasheet Download
0481004.HXP.pdf
Availability of 0481004.HXP
QUANTITY
0481004.HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0481004.HXP
Internal Part NumberEIS-0481004.HXP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Fuse TypeNormal Blow
Voltage - Rated125VAC, 125VDC
Current4A
Package / CaseAlarm Indicator
Size / Dimension0.665" L x 0.228" W x 0.772" H (16.90mm x 5.80mm x 19.60mm)
Mounting TypeHolder
ColorBrown, White
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Melting I²t15.4
DC Cold Resistance0.035 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0481004.HXP
Related Links04810, 0481004.HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0481004.HXP Details Description
Related parts for 0481004.HXP
IC OPAMP JFET 10MHZ 8CDIP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FORK HEATSHRINK #10 25PC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 10POS 7MM datasheet.pdf