Littelfuse 048103.5HXL
048103.5HXL picture photo
Mfg. Part Number
048103.5HXL
Brief Description
FUSE 3.5A 125V ALARM IND NORM
Datasheet Download
048103.5HXL.pdf
Availability of 048103.5HXL
QUANTITY
048103.5HXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 048103.5HXL
Internal Part NumberEIS-048103.5HXL
Fuse TypeNormal Blow
Voltage - Rated125VAC, 125VDC
Current3.5A
Package / CaseAlarm Indicator
Size / Dimension0.665" L x 0.228" W x 0.772" H (16.90mm x 5.80mm x 19.60mm)
Mounting TypeHolder
ColorBlue, White
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Melting I²t10.5
DC Cold Resistance0.042 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)048103.5HXL
Related Links04810, 048103.5HXL Datasheet, Littelfuse Distributor
048103.5HXL Details Description
Related parts for 048103.5HXL
ASSY, RCPT, 24 POS, B SLOT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 70 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf