Littelfuse 0485.500DR
0485.500DR picture photo
Mfg. Part Number
0485.500DR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 600VDC 2SMD
Datasheet Download
0485.500DR.pdf
Availability of 0485.500DR
QUANTITY
0485.500DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0485.500DR
Internal Part NumberEIS-0485.500DR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured ProductNano2® 600 V DC 485 Series Fast-Acting Fuse
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series485
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC600V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t0.0354
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.476" L x 0.177" W x 0.177" H (12.10mm x 4.50mm x 4.50mm)
DC Cold Resistance0.807 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0485.500DR
Related Links0485., 0485.500DR Datasheet, Littelfuse Distributor
0485.500DR Details Description
Related parts for 0485.500DR
CABLE TIE HVY HS BLK 20.9" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A TO-220FP datasheet.pdf
IC CLOCK GEN AMD 48SSOP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED NUMERIC 0.39" datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X5R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf