Littelfuse 048502.5DR
048502.5DR picture photo
Mfg. Part Number
048502.5DR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 600VDC SMD
Datasheet Download
048502.5DR.pdf
Availability of 048502.5DR
QUANTITY
048502.5DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 048502.5DR
Internal Part NumberEIS-048502.5DR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured ProductNano2® 600 V DC 485 Series Fast-Acting Fuse
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series485
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC600V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t1.492
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.476" L x 0.177" W x 0.177" H (12.10mm x 4.50mm x 4.50mm)
DC Cold Resistance1.4921 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)048502.5DR
Related Links04850, 048502.5DR Datasheet, Littelfuse Distributor
048502.5DR Details Description
Related parts for 048502.5DR
IC EEPROM 64KBIT 90NS 28SOIC datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.4"L X 7.4"W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIN-TOOL MONTAGE CRIMP BC datasheet.pdf
5IN NOM SWIVEL HVY DUTY CASTER:P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BCK MULTIPLE 1A QD 28WQFN datasheet.pdf