Littelfuse 04941.25NR
04941.25NR picture photo
Mfg. Part Number
04941.25NR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 1.25A 32V 0603
Datasheet Download
04941.25NR.pdf
Availability of 04941.25NR
QUANTITY
04941.25NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04941.25NR
Internal Part NumberEIS-04941.25NR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series494
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric), Concave
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0158
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
DC Cold Resistance0.053 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04941.25NR
Related Links04941, 04941.25NR Datasheet, Littelfuse Distributor
04941.25NR Details Description
Related parts for 04941.25NR
IC BCD-7SEG LTCH/DECD/DRVR 16DIP datasheet.pdf
ATTENUATOR BNC MALE/FMALE 50 OHM datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf