Littelfuse 0498175.MXT-HD
0498175.MXT-HD picture photo
Mfg. Part Number
0498175.MXT-HD
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 175A 32VDC AUTO LINK
Datasheet Download
0498175.MXT-HD.pdf
Availability of 0498175.MXT-HD
QUANTITY
0498175.MXT-HD Order Process
Ship out your order
Specifications of 0498175.MXT-HD
Internal Part NumberEIS-0498175.MXT-HD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMIDI®
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating175A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t100000
ApprovalsUR
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension1.614" L x 0.472" W x 0.327" H (41.00mm x 12.00mm x 8.30mm)
DC Cold Resistance0.285 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0498175.MXT-HD
Related Links0498175, 0498175.MXT-HD Datasheet, Littelfuse Distributor
0498175.MXT-HD Details Description
Related parts for 0498175.MXT-HD
SCREW RETAINER KIT,BULK PKG datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
IC OCT D LATCH TRI-ST 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS R/A datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC RCVR ENH DIFF PECL/ECL 8-MLF datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP FILM 620NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf