Littelfuse 0498200.H
0498200.H picture photo
Mfg. Part Number
0498200.H
Brief Description
FUSE AUTO 200A 32VDC 100 PC
Datasheet Download
0498200.H.pdf
Availability of 0498200.H
QUANTITY
0498200.H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0498200.H
Internal Part NumberEIS-0498200.H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeAutomotive
Current Rating200A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t125000
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension1.614" L x 0.472" W x 0.315" H (41.00mm x 12.00mm x 8.00mm)
DC Cold Resistance0.000261 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0498200.H
Related Links0498, 0498200.H Datasheet, Littelfuse Distributor
0498200.H Details Description
Related parts for 0498200.H
SENSOR MAGNETIC 15-20 A/T SMD datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 8CH 24SOIC datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ WLAN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T27/T30 4.92" datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC PLL DDR CLOCK DRIVER 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND .47UH 37A SMT datasheet.pdf