Littelfuse 050512.5MXEP
050512.5MXEP picture photo
Mfg. Part Number
050512.5MXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 12.5A 500VAC/VDC
Datasheet Download
050512.5MXEP.pdf
Availability of 050512.5MXEP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
050512.5MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 050512.5MXEP
Internal Part NumberEIS-050512.5MXEP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series505
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating12.5A
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC500V
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050512.5MXEP
Related Links050512, 050512.5MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
050512.5MXEP Details Description
Related parts for 050512.5MXEP
FIXED IND 270NH 759MA 360 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
TINKERKIT DMX RECEIVER MOS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf