AVX Corporation 05083A100KAT2A
05083A100KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
05083A100KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0508
Datasheet Download
05083A100KAT2A.pdf
Availability of 05083A100KAT2A
QUANTITY
05083A100KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 05083A100KAT2A
Internal Part NumberEIS-05083A100KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05083A100KAT2A
Related Links05083A1, 05083A100KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
05083A100KAT2A Details Description
Related parts for 05083A100KAT2A
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-DIP datasheet.pdf
SENSOR GAUGE PRESS 14.5PSI MAX datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256CQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf