AVX Corporation 05083A221MAT2A
05083A221MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
05083A221MAT2A
Brief Description
CAP CER 220PF 25V NP0 0508
Datasheet Download
05083A221MAT2A.pdf
Availability of 05083A221MAT2A
QUANTITY
05083A221MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 05083A221MAT2A
Internal Part NumberEIS-05083A221MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05083A221MAT2A
Related Links05083A2, 05083A221MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
05083A221MAT2A Details Description
Related parts for 05083A221MAT2A
IC SW HALL EFFECT BIPO 3SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf