AVX Corporation 05083C223MAT2A
05083C223MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
05083C223MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0508
Datasheet Download
05083C223MAT2A.pdf
Availability of 05083C223MAT2A
QUANTITY
05083C223MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 05083C223MAT2A
Internal Part NumberEIS-05083C223MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05083C223MAT2A
Related Links05083C2, 05083C223MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
05083C223MAT2A Details Description
Related parts for 05083C223MAT2A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
POWER MOD IGBT TRENCH DL SRC SP6 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PLIERS ELEC NEEDLE NOSE 4.92" datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ10B PG13.5 datasheet.pdf
CONN SMA JACK ANGLED 50OHM SLDR datasheet.pdf
4.7UF 63V 5X11 105C RAD datasheet.pdf