AVX Corporation 05083C223MAT2V
05083C223MAT2V picture photo
Mfg. Part Number
05083C223MAT2V
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0508
Datasheet Download
05083C223MAT2V.pdf
Availability of 05083C223MAT2V
QUANTITY
05083C223MAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 05083C223MAT2V
Internal Part NumberEIS-05083C223MAT2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05083C223MAT2V
Related Links05083C2, 05083C223MAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
05083C223MAT2V Details Description
Related parts for 05083C223MAT2V
D-SUB CABLE - MFL15K/MC16M/X datasheet.pdf
COVER FOR 8POS DIP SWITCH datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 30POS datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SC-59 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
FILTER 2-LINE 250V 6A PANEL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VS-MSD-MSD-93E-LI/15,0 datasheet.pdf
SIDACTOR 400V 500A QFN 3.3X3.3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 300PF 7.5KV AXIAL datasheet.pdf